Kezdőlap   Termékdíj ügyintézés   Külkereskedelmi szolgáltatások   Vámügyintézés   Rólunk   Referenciák  Kapcsolat
 


EKÁER adminisztráció


EKÁER bejelentések készítése
Vámtarifa besorolás
kockázatos termékek meghatározása


Amit az EKÁER-ről tudni kell:

A cél a jogkövető piaci szereplők pozíciójának erősítése, az áruforgalom átláthatósága, a gyakran emberi egészséget veszélyeztető élelmiszerekkel kapcsolatos visszaélések kizárása és nem utolsó sorban az adóelkerülők kiszűrése.

Az EKÁER-rel nyomon követhetővé válik az áruk tényleges útja, hiszen a szállítással kapcsolatos adatokat (áru megnevezése, mennyisége, címzett, feladó adatai, szállító jármű rendszáma stb.) egy központi elektronikus rendszerben még a fuvarozás előtt kell rögzíteni.
Ezen adatok egy része (termék tömege, értéke, a szállító gépjárműrendszáma) a szállítmány megérkezéséig módosítható, és az átvételi
(kirakodási) helyre érkezés időpontját követő munkanapon is elegendő rögzíteni.
A gépjármű rendszámának megadása nem feltétele az EKÁER szám megállapításának, azonban a fuvarozás megkezdéséig ezt az adatot is rögzíteni kell.
A bejelentési kötelezettség elsősorban az áru kereskedelmében érintett belföldi feleket, az eladót, illetve a vevőt érinti.

Az EKÁER-es regisztráció alapfeltétele az ügyfélkapus hozzáférés.

Aki már rendelkezik ügyfélkapuval, két lépésben hozhatja létre az EKÁER felülethez való hozzáférési jogot:

Elsőként az adózó törvényes képviselője vagy állandó meghatalmazottja (elsődleges felhasználó) felhasználónevet és jelszót igényel, majd ezt követően

az EKÁER elektronikus felületen belépve hozzáférést igényel azon személyek (másodlagos felhasználók) részére, akik bejelentést rögzíthetnek, illetve módosíthatnak.

Az EKAER szám 15 napig érvényes, de 2015. április 1-től az adózó, törvényes képviselője vagy meghatalmazottja, illetve a másodlagos felhasználó maga is érvénytelenítheti, az indok megadásával.

Az adóhatóság – már az EKAER felületen – nem állapít meg EKAER számot annak a kötelezettnek, aki/amely

Adószáma jogerősen törölt

Kényszertörlés alatt áll

Technikai megszűnt adózó

Véglegesen megszűnt adózó

Be kell jelenteni:

a terméket átvevőnek/címzettnek a Közösségen belüli beszerzést és az egyéb célú behozatalt;

az eladónak/feladónak az EU más tagállamába történő értékesítést és az egyéb célú kivitelt;

az eladónak az első belföldi adóköteles értékesítést, ha az nem a végfelhasználó részére történik.

Nem mentesülnek a bejelentési kötelezettség alól a belföldi fordított adózás alá eső termékek.

Mentesül az EKÁER szám megkérése alól a 20 kilométeren belüli szállítást végző fuvarozó. Ehhez egy évre szóló egyedi mentesítést kell
kérnie, amelyet a lejáratát megelőzően, legfeljebb 90 nappal lehet meghosszabbítatni.

Nem tartozik az EKÁER hatálya alá - egyebek mellett - az alkoholtermék, a sör, a bor, a pezsgő, a dohánygyártmány, az ásványolajtermék, a
bioetanol, a biodízel, az E85, a hulladékok - beleértve a fémhulladékot is - valamint a postán szállított termék sem (40 kg-ig).

Mentesül a bejelentési kötelezettség alól például a segélyszállítmányok vagy a katasztrófaelhárításban részt vevő gépjárművek is, de nem kell bejelentést tenni a gyűjtőfuvar keretében végzett közúti áruszállításról sem, amennyiben az adott termék mennyisége/értéke a törvényben meghatározott határt nem haladja meg.
Mentes a bejelentés alól azon nem kockázatos termék, amely adó nélküli ellenértéke az 5 millió forintot, illetve súlya a 2,5 tonnát nem haladja meg.

Az EKÁER bejelentés szabályai bizonyos termékek (kockázatos élelmiszerek és más kockázatos termékek) esetében összeg- és súlyhatártól függően nem útdíjköteles (3,5 tonnánál alacsonyabb össztömegű) gépjárművekkel végzett szállítására is kiterjed. Ez a határ a
kockázatos termékek esetében 500 kg vagy nettó 1 millió forint. A kockázatos termékek körét NGM-rendelet melléklete tartalmazza.
A NÉBIH hatáskörébe tartozó élelmiszerek esetén ún. FELIR azonosítószám is szükséges, ami a cég és az első magyar tárolási hely regisztrációját írja elő.

2015. március 11-től kockázatos élelmiszerek és termékek esetén a bejelentéseken túl biztosítékot is kell majd nyújtani és a működés során azt folyamatosan fenntartani. Ez alól kivétel, ha Magyarországról az EU más tagállamába történik a kivitel. A biztosíték összege a bejelentés megelőző 45 napban (ideértve a bejelentés napját is) az EKÁER-ben rögzített, kockázatos termékek nettó értékének 15%-a, amely egyes esetekben csökkenthető.

Mentesülhet a biztosítéknyújtás alól:

aki minősített adózói adatbázisban szerepel, vagy

legalább 2 éve működik, szerepel a köztartozásmentes adózói adatbázisban, és a bejelentés időpontjában nem áll adószám- felfüggesztés hatálya alatt.

A bejelentéskor a rendszer egy 15 napig érvényes ún. EKÁER számot generál, amely a fuvarhoz kapcsolódik. Az EKÁER számról a fuvarozót vagy fuvarszervezőt tájékoztatni kell.

A bejelentés nélkül fuvarozott termék igazolatlan eredetűnek minősül, amely után a termék értékének 40%-áig terjedő mértékű mulasztási bírság szabható ki. A NAV-nak lehetősége van a bírság mértékéig az áru lefoglalására, valamint hatósági zár alkalmazására.


 

Kapcsolat

Amennyiben segítségére lehetünk, várjuk jelentkezését az alábbi elérhetőségeken.
 

E-mail:

mvarga@interconcept.hu

Tel.:

06 70 391 9583