Kezdőlap   Termékdíj ügyintézés   Vámügyintézés   EKÁER   Rólunk   Referenciák  Kapcsolat
 


Külkereskedelmi szolgáltatások

(AEO) Engedélyezett Gazdálkodói státusz megszerzése
INTRASTAT bevallás készítése
Fuvarszervezés

AEO

Néhány szó az AEO-ról:

Az Európai Unió (EU) szigorú eljárásokat vezetett be a nemzetközi kereskedelemben az integráció az ellátási lánc biztonságának javítására. Emiatt a magyar vámhivatalok sűrűbben és átfogóbban ellenőrzik az exportáló cégeket.
Kivéve, ha a cég megszerzi az "engedélyezett gazdálkodó" (AEO) státuszt.

Mivel is jár ez valójában?

Az engedélyezett gazdálkodó (Authorised Economic Operator AEO) kifejezés speciális státusszal rendelkező gazdasági szereplőket takar. Az EU valamely tagállamának vámhatósága által megadott AEO státuszt valamennyi tagállam automatikusan elismeri.

Az AEO akkreditáció nemcsak biztonságosabbá és gyorsabbá teszi az árumozgást, hanem többek között megkönnyíti annak bizonyítását is, hogy az adott termékek elhagyták a Közösség területét, így közvetetten a termékexportra vonatkozó forgalmi adómentesség igazolását is egyszerűbbé teheti.

Az AEO státusz megszerzése jelenleg még csak egy lehetőség, de a jogszabályok AEO irányú módosításai és megközelítései már most egyértelműen világossá teszik, hogy ezen engedély megléte nélkül a türelmi idő leteltét követően a már bejáratott, jól működő vámfolyamatok sem tudnak majd korábbi formájukban működni, a különbözőengedélyezési feltételek nehezednek.

Az AEO bizonyítvánnyal nem rendelkező kereskedők, gazdálkodók hátrányt fognak szenvedni az AEO státuszú gazdálkodókkal szemben, hiszen a kevésbé megbízható gazdálkodók áruira fokozottabb ellenőrzés kerül bevezetésre.

Kizárólag olyan pénzügyileg stabil cégek kaphatnak ilyen engedélyt, amelyeknekelérhető vámnyilvántartásuk van és még számos követelménynek megfelelnek. Őket a vámhatóság megbízható partnerének tartja, ami a gyakorlatban számos vámügy-kezelési, illetve vámügyintézési könnyítést jelent. Ezért Könnyebben részesülhetnek a vámjogi egyszerűsítésekben, ritkábban ellenőrzik okmányaikat és áruikat, alacsonyabb lesz a vámkockázati besorolásuk.

Az előnyök részletesen:

Önadózói engedély megszerzése alanyi jogon

Jobb kapcsolat a vámszervekkel

Elismertség biztonságos és védett partnerként

Közös uniós adatbázis

Jobb hírnév az üzleti életben

lehetőség a termékimportot terhelő általános forgalmi adó önadózással történőmegállapításra (kérelem időkorlát nélkül, érvényesség határozatlan ideig)

az AEO mentesül a feltételek évenkénti igazolásának kötelezettsége alól

Az engedélyezett gazdálkodó a szerződő harmadik országok tekintetében is élvezheti az AEO-knak biztosított előnyöket, egyezmények szerint. Svájc, Norvégia, Japán, Egyesült Államok, Kína, Hong Kong, Dél-Korea, stb.

Ki és mi lehet AEO?

gyártó

exportőr

fuvarozó

raktárengedélyes

kikötő

repülőtér

szállítmányozó

vámügynök

minden olyan személy, aki üzleti tevékenysége kapcsán vámszabályok hatálya alá tartozó tevékenységekben vesz részt (gazdasági szereplő).
 

INTRASTAT

2004. május 1. óta, amint Magyarország is belépett az Európai Unióba s ezzel egy időben keletkezett egy új statisztikai adatszolgáltatási kötelezettség (Intrastat), amely Magyarország és a tagállamok közötti kereskedelem számbavételét szolgálja, közvetlenül a forgalmazó cégektől begyűjtött adatok alapján.

Az Intrastat rendszer működtetése minden EU tagállam számára kötelező, amelyet uniós rendeletek szabályoznak. Magyarországon ezt az adatgyűjtést teljes körűen a Központi Statisztikai Hivatal valósítja meg. Intrastat jelentés benyújtására azok a hazai vállalatok kötelezettek, amelyek EU tagállamokból hoznak be egy, és/vagy oda szállítanak ki termékeket egy bizonyos éves értékhatár fölött.

Tudja-e, hogy az Önök cége kötelezett-e Intrastat-jelentések benyűjtására?

Az Intrastat jelentést a cégeknek havi rendszerességgel tárgyhót követő 15-ig kell elküldeniük a KSH felé.

Ennek a dokumentumnak adattartalmában tartalmaznia kell az adott hónapban EU-ból behozott vagy kiszállított termékek főbb adatait, mint például a termék KN kódja, mennyisége, nettó súlya, származási országa, illetve a szállítási feltételt, fuvarozási módot, ügyletkódot, a számlázott összeget forintban, a statisztikai értéket, stb.

Cégünk vállalja e statisztikai adatszolgáltatás elkészítését és lejelentését, mind részletes, mind egyszerűsített jelentésre kötelezetteknél, elektronikus és papír formátumban is.


 

Kapcsolat

Amennyiben segítségére lehetünk, várjuk jelentkezését az alábbi elérhetőségeken.
 

E-mail:

mvarga@interconcept.hu

Tel.:

06 70 391 9583